Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Popravka HDD
STRANA 1 OD 1
Srdjanc Popravka HDD 14.04.2019. 11:12 T66790

status: user
broj poruka: 3104
Imam jedan HDD od koga se vlasnik bio oprostio i dao mi da se igram, a na njemu se nalaze neke fotografije koje bi valjalo da probam da povratim.

S obzirom da nikad nisam otvarao HDD da popravim (vec samo da vidim sta je unutra :) ), odlucio sam se da to uradim, misleci da je igla pala, jer je tako zvucalo.

Otvorio sam ga, nasao sam iglu zaglavljenu i vratio sam je na pocetno mesto, medjutim i dalje ne radi.

Pogledaj te snimak i kazite mi sta je zapravo ovde kvar?

Evo snimka https://www.youtube.com/watch?v=seSmydZTDKc

______________________________________________________________________

Dodao autor teme (14-04-2019 09:32:26):

 ...:

https://www.youtube.com/watch?v=zAMjdrUf9V4

Ovo sam koristio kao ideju za popravku.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Sad mozes biti siguran da je za kantu 14.04.2019. 16:34 #655944

status: user
broj poruka: 5696
ovo nisu disokvi iz 80-90ih da su sektori `krupni` tj. gustina zapisa podataka relativno niska.

Da bi ovo radio treba ti komora odgovarajuce HEPA klase.

`Budućnost pripada onima koji su u vreme velikih promena spremni učiti, a oni koji misle da više nemaju šta da nauče, ostaće zatečeni u svetu koji više ne postoji` - Eric Hoffer

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 14.04.2019. 16:50 #655948

status: user
broj poruka: 18930
Bas me cudi sto nije proradio
Kvar je mehanicki, moze biti zbog problema na elektronici.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: >> 14.04.2019. 17:00 #655950

status: user
broj poruka: 3104

Hoces reci da je ovo ponasanje igle, problem na elektronici?

:: Bas me cudi sto nije proradio
:: Kvar je mehanicki, moze biti zbog problema na elektronici
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Sad mozes biti siguran da je za kantu 14.04.2019. 17:01 #655951

status: user
broj poruka: 3104
Ma opusteno, HDD je 80GB i vec se racunao kao mrtav.


:: ovo nisu disokvi iz 80-90ih da su sektori `krupni` tj. gustina zapisa podataka relativno niska.
::
:: Da bi ovo radio treba ti komora odgovarajuce HEPA klase
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Zasrafi pa probaj 15.04.2019. 00:08 #655957

status: user
broj poruka: 1389
Bitan je sraf koji drzi glave. Mada se on zateze kilo kljucem... na odredjenu silu.

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: Zasrafi pa probaj 15.04.2019. 01:04 #655960

status: user
broj poruka: 3104

Kakav crni kilo kljuc

:: Bitan je sraf koji drzi glave. Mada se on zateze kilo kljucem... na odredjenu silu
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile .. 15.04.2019. 03:39 #655962

status: user
broj poruka: 9460
Hehe, nije `igla` pala vec je bila u tzv park zoni. Posto si ga otvorio, ceprkao...pisi propalo :)
Ako imas bitne podatke, posle te intervencije postoji 0.2% sanse da se vrate podaci prepakivanjem ploca na ispravi hdd sa postojecom el. plocom.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: .. 15.04.2019. 09:39 #655964

status: user
broj poruka: 1319
Ma otvorio pogrešan uređaj, obzirom da ima iglu, mora da je gramofon !


:: Hehe, nije `igla` pala vec je bila u tzv park zoni. Posto si ga otvorio, ceprkao...pisi propalo :
:: Ako imas bitne podatke, posle te intervencije postoji 0.2% sanse da se vrate podaci prepakivanjem ploca na ispravi hdd sa postojecom el. plocom.
::
:: - Majstore, da li će ići ili neće ići
:: - Hm, mislim da će biti čupavo.

::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc Re: .. 15.04.2019. 16:25 #655967

status: user
broj poruka: 3104
Ajd dosta sa zajebavanjem, ni ja nisam zajebavao druge koji su trazili pomoc, vec sam im odgovarao u skladu sa mojim znanjem. Ja sam ovo uzeo da se igram kako bih naucio nesto novo, a ne da bi vama dao motivaciju za ismevanje.

@gilopile

Ok, posto je otvoreno znaci da ne radi vise, ali sta je kljucna greska tj. osim prasine i mogucnosti da se alatom zakace ploce, da dovede do totalnog kvara? Takodje kako je onom liku sa Youtuba to proslo bez problema?

Inace, kad sam otvorio HDD, niti diskovi niti glava (ono sto sam ja zvao igla jer me princip rada zaista podseca na gramofon) nisu mogli da se pomeraju, te sam zato postupio kao na Youtube snimku. Polako sam okretao diskove kontra smerom dok sam glavu spustao dole. Da li sam i tu nesto pogresio?



:: Hehe, nije `igla` pala vec je bila u tzv park zoni. Posto si ga otvorio, ceprkao...pisi propalo :
:: Ako imas bitne podatke, posle te intervencije postoji 0.2% sanse da se vrate podaci prepakivanjem ploca na ispravi hdd sa postojecom el. plocom.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox Nisam masinac 15.04.2019. 18:52 #655976

status: user
broj poruka: 1389
jebem li ga kako se zove kljuc kojem namestas kad ce da prokliza i prestane da zavrce... mislim da se zove kilo kljuc ali velika verovatnoca je i da gresim u nazivu...

Gigabyte Z77M-D3H, i5 3570k
3x8GB ddr3 1333, SanDisk SSD 64GB, Win XP
Frontier DIVA


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ramzesIII re.. 15.04.2019. 21:17 #655982

status: user
broj poruka: 1017

Ovj tip na youtube fantazira, mozda ce ovo njegovo da upali samo da iscupa podatke.
Da bi taj hdd radio trebalo je da to odradi u komori ili eventualno odozgo veliki usisivac prasine...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 15.04.2019. 21:23 #655983

status: user
broj poruka: 18930
Postoji mnogo laznih snimaka na Youtube-u.

Ako te zanima, pravu informaciju ces dobiti od HelpDisk-a, oni citaju forum, ali nesto nisam ubedjen da ce ti dati odgovor na pitanje, jer pretpostavljam da bi dobio odgovor, moras da imas predznanje od Kulina Bana kako funkcionise sve, da bi shvatio sta se tacno desilo.

Moje misljenje je da glava ne moze da se parkira kako treba zbog toga sto je elektronika otkazala, kontroler, sta tacno mogu samo da nagadjam.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
helpdisk odgovor 19.04.2019. 10:23 #656118

status: user
broj poruka: 142
Vrlo je prosto, parking zona je pogrubljen deo ploce. Taj deo nije idealno ravan zato sto dozvoljava vazduhu da udje ispod glave i disk moze da se okrece bez otpora. ( pricamo o starim diskovima ) . I to je tzv parking zona. Ostatak deo diska je ravniji, tamo gde su podaci i namenjen da glava prelazi preko njega bez kontakta ( kada se okrece velikom brzinom podigne se iznad ploca ). U nekim situacijama dodje do felera, pa glave ostanu zaglavljenje. Cista soba pomaze, nije najbitnija. Problem je sto je to spoj kao kad stavis dva ogledala jedno na drugo. Nikad ne znas kolika je sila potrebna da se odvoji. Neki put je ta sila veca od sile kojom se sama glava drzi za nosach. Pa dodje do kidanja ili delimicnog ostecenja ferita prilikom nasilnog pokusaja da se vrati.
Mi radimo malo drugacije, pokusamo da podignemo glave na gore a ne u stranu. Svesno rizikujemo da polomimo glavu ali da ne ostetimo povrsinu. I tako dalje i tako dalje.
Evo primera kako bi to trebalo da se uradi
https://www.youtube.com/watch?v=jwGJep8zmbo&t=165s
I da to je samo deo onoga sto treba da se uradi, sex dolazi posle...



http://www.helpdisc.rs

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile Jedan od komentara 19.04.2019. 13:20 #656126

status: user
broj poruka: 9460

rr201085
5 years ago
damn, i made a mark on the first platter with my screwdriver! i hope it will still read something when i`ll succeed replacing the head and all!

:D



- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs