Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Tehnika
Kućna tehnika
Pomoć protočni bojler
STRANA 1 OD 2  
Predrag55 Pomoć protočni bojler 07.01.2020. 13:50 T67264

status: user
broj poruka: 261
Prvo: Христос се роди, svima na forumu želim sreću i zdravlje.

Treba da zamenim bojlerza kupatilo, uzeo bih možda protočni ali nemam nikakvog iskustva.
Mnogi pominju nestabilnu temperaturu kod tuširanja, jake strujne instalacije itd.

Ako neko može da podeli iskustvo pozitivno ili negativno, koji proizvođać, tip, jačina instalacija itd.

Unapred hvala.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 07.01.2020. 14:46 #660400

status: user
broj poruka: 18940
Nemam puno iskustva, ali znam da puno trose struju i da postoje modeli za trofaznu i monofaznu struju. Prednost je to sto u trenutku dok protice voda greju i uvek imas toplu vodu. Naravno i to sto su malih gabarita, prakticni sto se tice prostora. Za nestabilnu temperarturu nisam cuo, mozda kod nekih losijih marki.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ako imas ``samo`` tus-kabinu... 07.01.2020. 18:32 #660401

status: user
broj poruka: 10985
onda je i protocni bojler preporucljiv. U protivnom (punjenje kade), preporucio bih bojler sa akumulacijom, zapremine 60 - 90 litara, sa tvrdo emajliranim kazanom (staklokeramicki premaz):

tradicionalni Bosch-ov:
https://is.gd/v4Udgl

tehnoloski noviji, Tesy:
https://is.gd/En2JqN
https://is.gd/Bvmltf

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud Imaš i termorad... 07.01.2020. 19:58 #660402

status: user
broj poruka: 3737
Domaća firma...150€ zapremina 80L- emajlirani 10godina bezuslovne garancije na kazan...ja skoro menjao posao mi je stari neemajlirani procureo...za protočne ne znam.
support normality

GA 990XA - UD3, AMD fx8320+ereboss, AMD entertainment 8GB r.a.m, Samsung evo 840 120gb, WD 500Gb, MSI 560Ti, Chieftec modular 750W.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 >> 07.01.2020. 20:16 #660403

status: user
broj poruka: 261
Sada imam kadu i klasičan bojler 80l sa prohrom kazanom gde svakih 2-3 godine promenim samo grejač.
Planirami tuš kabinu i ne bi bilo loše da tu celu vertikalu gde je sada bojler iskoristim za neke police.
Majstor mi je rekao da imam žice os 4 kvadrata (mm) i da bi izdržale protočni.
Bilo bi mi interesantno da znam koje marke su dobre itd.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nenika2009 Re: >> 07.01.2020. 21:04 #660404

status: user
broj poruka: 1083
Zaboravljas koliko je ljudi stradalo kad je bojler pod naponom, a oni se tusirali.


:: Sada imam kadu i klasičan bojler 80l sa prohrom kazanom gde svakih 2-3 godine promenim samo grejač
:: Planirami tuš kabinu i ne bi bilo loše da tu celu vertikalu gde je sada bojler iskoristim za neke police
:: Majstor mi je rekao da imam žice os 4 kvadrata (mm) i da bi izdržale protočni
:: Bilo bi mi interesantno da znam koje marke su dobre itd
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re 07.01.2020. 21:34 #660405

status: user
broj poruka: 2155


Vaistinu se rodi !

Ja mogu samo jednu manu da kazem za protocni bojler, a to je da zaheva konstantan protok i pritisak vode.

Na primer ti se tusiras i neko pusti vodu na sudoperi ( jos gore ako si u zgradi pa neko ili vise njih povuce vodu na vodokotlicu ) dodje do pada pritiska i protok na protocnom i on pregreje vodu, ti se u trenutku osuris i naravno pustis vise hladne vode, taj neko zatvori vodu na sudoperi ( napune se kazancici sa vodom u stanovima ) vrati se pritisak i protok u normalu protocni smanji grejanje vode i ti se prehladis.

Cuo sam za neke ventile/mesace za toplu/hladnu vodu koji rade na temperaturu, tj. mere temperaturu vode i tako mesaju vodu da je temperatura vode konstantna to bi eliminisalo problem gore.

Sto se tice struje i potrosnje:

https://www.coolshop.rs/bosch-elektricni-protocni-bojler-tr1100-24-b

imas sliku preseka kabla, snage i osigurac potreban.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 >> 07.01.2020. 21:49 #660406

status: user
broj poruka: 261

@nenika2009 - trudiću se da instalacija bude maksimalno kvalitetna a tu je i FiD sklopka koja košta 30-tak evra.

@ICEsd - Što se tiče nestabilnosti temperature to sam i ja čuo ali tvrde da je taj problem prevaziđen. Zato i pitam da čujem ko ima iskustva.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Zato sam naglasio ``emajl``. 07.01.2020. 22:17 #660407

status: user
broj poruka: 10985
``Sada imam kadu i klasičan bojler 80l sa prohrom kazanom gde svakih 2-3 godine promenim samo grejač.``
Naime, prohrom obezbedjuje dug vek kazana (rustproof), ali je problem elektricko ``probijanje``, od cega (cesce nego na emajliranim kazanima) stradaju grejaci.

Druga stvar: tus te nikada nece oprati toliko detaljno kao lezanje i ``namakanje`` u toploj vodi. Imaj to na umu, narocito ako planiras porodicu, to jest vec imas dete.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 Re: Zato sam naglasio ``emajl``. 07.01.2020. 22:40 #660408

status: user
broj poruka: 261
E, da, klasičan bojler mi je prirastao srcu, i čini mi se da tu nema ništa revolucionarno, verovatno bombasti nazivi za nešto što je davno izmišljeno i primenjeno.
Sa druge strane privlači me racionalizacija prostora, tuš kabina je manja od kade a nikad dosta polica, fijoka itd.

Za `namakanje` preferiram grčku toplu vodu :) - i u kadi se uglavnom tuširam.


:: ``Sada imam kadu i klasičan bojler 80l sa prohrom kazanom gde svakih 2-3 godine promenim samo grejač.`
:: Naime, prohrom obezbedjuje dug vek kazana (rustproof), ali je problem elektricko ``probijanje``, od cega (cesce nego na emajliranim kazanima) stradaju grejaci
::
:: Druga stvar: tus te nikada nece oprati toliko detaljno kao lezanje i ``namakanje`` u toploj vodi. Imaj to na umu, narocito ako planiras porodicu, to jest vec imas dete
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tosas evo iskustva iz prve ruke 08.01.2020. 00:05 #660409

status: user
broj poruka: 304
Ваистину се роди!

Imam Siemens DE1518527 kao backup bojler jer imam jedan veliki klasicni centralni bojler za celu kucu. OVaj Siemens je oko 300e. Na njemu(digitalni termostat) namestis temp koju zelis i ta temperatura ide na cesmi bez obzira na pritisak vode. Jedino ako bas malo pustis slavinu onda se nece ni ukljuciti. Ukoliko previse pustis vode on ce postici max temp koju moze i treptace ti temo na displeju sto kaze da ne moze da je postigne. Ali to je u slucajevima kad namestim na preko 55 stepeni i to zimi kad je voda u sistemu prilicno hladnija.
Ima prekidac na sebi 15/18Kw i meni je jedno vreme radio na 15kw i postize 45 stepeni bez problema.
Ta prica sa naglom promenom temp vode je za starije modele Siemens(koji se i dalje prodaju) na kome namestis prvi ili drugi stepen i on greje istom snagom bez obzira na protok.
Ovaj digitalni smanjuje i povecava snagu u zavisnosti od protoka i temp vode u sistemu.
Koristim ga vec 3 godine otprilike jednom nedeljno, kad zatreba.
Malo se raspisah, ali ima tu dosta finesa, a video sam da ljudi koji ih imaju ili i prodaju i ne znaju da postoje ovakvi modeli.
Ako treba nesto jos pitaj...

Pozdrav


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 08.01.2020. 00:38 #660410

status: user
broj poruka: 18940
@torto, vezano za detaljno lezanje u toploj vodi, ne znam da li si bio ozbiljan, malo mi je neprijatno sto ovako odgovaram, ali zamisli znojav i prljav dodjes na kupanje, pola sata lezis u toj toploj vodi, u sopstvenoj prljavstini, kao kupas se detaljno. Nikad nisam to shvatao, plus voda se ohladi munjevito brzo ako je malo hladnija atmosfera zimi.

Ovako pustis tus, fino se nasapunjas, ako treba 2-3 puta, kao u autoperionici, nije bas to namakanje


Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
phoboskv Re: Zato sam naglasio ``emajl``. 08.01.2020. 00:55 #660411

status: user
broj poruka: 939
A kad prohromski ima i zastitnu magnezijumsku anodu? Ona bi trebalo da stiti oblogu grejaca. Ja imam takav, pa me interesuje. Elit Inox Cacak (gotovo svi prodavci i majstori se slazu da su trenutno najbolji kod nas na trzistu). Talas model.


Tell the Spartans, stranger passing by,
that here obedient to their laws we lie

`I`m the best there is at what I do, but what I do isn`t very nice`


:: ``Sada imam kadu i klasičan bojler 80l sa prohrom kazanom gde svakih 2-3 godine promenim samo grejač.`
:: Naime, prohrom obezbedjuje dug vek kazana (rustproof), ali je problem elektricko ``probijanje``, od cega (cesce nego na emajliranim kazanima) stradaju grejaci
::
:: Druga stvar: tus te nikada nece oprati toliko detaljno kao lezanje i ``namakanje`` u toploj vodi. Imaj to na umu, narocito ako planiras porodicu, to jest vec imas dete
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 08.01.2020. 01:41 #660412

status: user
broj poruka: 4740

Pa imarkoviću, prvo se opereš pod tušem pa onda legneš u kadu. A rekao je i pogotovo za dete.

Nije kabina manja od kade, samo je vertikalna. A vertikalnost radi protiv polica. Al svejedno, valjda kupatilo služi za kupanje i opuštanje, a ne za police i fijoke. Pomešali ste s pretsobljem i podrumom.

A protočni bojler me asocira na viseću električnu stolicu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 08.01.2020. 02:02 #660413

status: user
broj poruka: 18940
Operes se, pa legnes u kadu, pa ustanes pa se opet operes.. A noge ti onda ostanu do kolena prljave.

Malo preterujes. A i nema to veze s decom, izuzetak su samo do 2-3 godine, a za to se kupuje malo korito, nezgodno je to u velikoj kadi. Ajde sad nemoj mi pricati da covek ne moze da se opusti u tus kabini turisajuci se toplom vodom, to je milina.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 08.01.2020. 02:29 #660414

status: user
broj poruka: 4740

Pa kako ko. Ja npr. mogu manje. U svakom slučaju s kadom može s sve što i s tušem, dok obrnuto nikako ne važi.

Prvu rečenicu ti nisam shvatio. Opereš se lepo uspravno pa legneš. Ne znam zašto bi ustajao svaki čas i vraćao se.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 @alrad 08.01.2020. 08:20 #660415

status: user
broj poruka: 261
Donekle si u pravu za kadu, lepo je uvaliti se u toplu vodu i uživati ali sadašnji tempo života naginje ka tuširanju.
Što se tiče polica, gde držiš čiste peškire, sredstva za higijenu, gde žene drže šminku itd. Treba neke police fijoke, vešalice za peškire, bade mantile...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 08.01.2020. 14:18 #660418

status: user
broj poruka: 9460
Otavi ti lepo klasican kad ga vec imas ugradjenog, a pogotovo ako se vecinom samo tusira i ne puni kada.
Mozes da se tusiras i sa protocnim, ali neces imati dobar pritisak kao i sa klasicnim za lepo tusiranje. Sem da stavis kabel od 10 kvadrata i da je grejac 20KW :D

Protocni bih stavljao jedino u kuhinju za neko brzinsko pranje kojecega, casa i ostalog, ako se ne ukljucuje stalno masina za pranje sudja.

Peskire i ostalo drzis na drugom mestu, ormari u spavacoj sobi...Pripremis lepo sve pre tusiranja i pravac kupatilo. sta je tu problem? Sto da stoji sve to u vlaznoj prostoriji...
Za neku manju policicu uvek ima mesta, klasika, pribor za brijanje, cetkice, sapuni i ostalo. Ima raznih plasticnih ugradnih ugaonih policica milion vrsta...valjda za toliko ima prostora.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 08.01.2020. 14:32 #660420

status: user
broj poruka: 4740

Slažem se sa gilopile. I dosta stvari sam rešio lavaboom sa ormarićem.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 ... 08.01.2020. 15:17 #660422

status: user
broj poruka: 261
Upravo je kada problem. Izrđala oko slivnika i mora da se izvadi i da se lome pločice pa kada se to već radi da se uradi i nešto više.
Hvala na sugestijama. Prvo ću još jednom proveriti sa električarem za kablove i osigurače a onda i sa vodoinstalaterom da mi izmeri pritisak vode, kažu to je veoma bitno.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
liman Ne bih se 08.01.2020. 20:01 #660423

status: user
broj poruka: 808
tusirao sa upaljenim bojlerom ni kada
bi to bio uslov da proradi Jelouston!
Turbofolk will die very soon...!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 08.01.2020. 20:16 #660424

status: user
broj poruka: 9460
A bi li kada bi turbo folk momentalno umro?
Ja bi, pa makar mi posledje tusiranje bilo, da me ugljenise i zapali i da me lopatom skupe.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Elfusion 4mm 08.01.2020. 22:17 #660428

status: user
broj poruka: 414
trofazni kabl od cetiri kvadrata ti je doveden do kuce ili do bojlera?
Elektrofusion
Powered by ReactorSuperial

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 Re: 4mm 09.01.2020. 08:35 #660430

status: user
broj poruka: 261
Ja sam u stanu, taj kabl bi trebalo da je od strujomera i razvodne table(trofazne-tri osigurača) u zgradi do osigurača u stanu. Pozitivno je to da je to manje od 2 metra.
Nisam 100% siguran, moram da vidim sa električarem koji mi je to rekao još jednom, da bih znao tačno.

Vidim nude se samo Bosch, Siemens i neki Vaillant. Šta je bolje?

:: trofazni kabl od cetiri kvadrata ti je doveden do kuce ili do bojlera?
:: Elektrofusio
:: Powered by ReactorSuperia
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Sub-Z Uporedi spec pa odluči 09.01.2020. 09:12 #660431

status: user
broj poruka: 1620
Inače, Vaillant je ozbiljna firma koja se bavi grejanje/hlađenjem, moj deda je imao skoro 40 god njihove plinske protočne bojlere u kući, bez problema...
GA-790XTA-UD4, Phenom II 955BE, 12Gb DDR3, MSI 7950 TFIII, WD Black 1Tb, Audigy ES, TT ToughPower 675W, CM Gladiator 600, Dell S2340L...
Fiat iustitia, et pereat mundus


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 09.01.2020. 17:53 #660434

status: user
broj poruka: 9460
Uglavnom ces morati preracun na osnovu debljine kabla. Pa ce se znati koliko KW max moze da ide i za svaki postoji specifikacija koliko vode u minuti i koja temperatura pa ces videti da li ti odgovara.
Zato kazem da je najbolje ostaviti klasican i to je to. Nema da brines, imas i pritisak i toplinu koju hoces. Ovako sa protocnim to moze da bude da ti zimi, kada je voda dosta hladna, da nemas bas dobar pritisak za neko normalno tusiranje...

Naravno, moguce je istusirati se, ali ebes ti to

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646074.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs