Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
hdd 4tb i gigabyte f2a68hm-s1 ?
STRANA 1 OD 1
darko777 hdd 4tb i gigabyte f2a68hm-s1 ? 19.05.2020. 18:46 T67552

status: user
broj poruka: 262

Postovani,

imam gigabyte f2a68hm-s1 plocu ,amd a8 7600 Radeon R7 CPU , win 7 ultimate,sdd 128gb sistemski i hdd 2tb.

Problem nastaje u tome sto mi je malo 2tb prostora za podatke. Kada sam kupio komp pre koju godinu probao sam da ubacim 3tb medjutim win ga ne prepoznaje. Sada bih zeleo da kupim 4tb ali nisam siguran da li ce opet biti isti problem. Naravno posedujem eksterni hdd za cuvanje podataka ako nesto crkne.

Da li postoji mogucnost da se resi ovaj problem ne prepoznavanja veceg hdd (sa postojecom konfiguracijom) i kako ?

Unapred hvala na odgovoru.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
milos847 ..... 19.05.2020. 19:16 #663249

status: user
broj poruka: 402


...misli da bi trebalo da ima neka opcija u BIOS-u za veće HDD-ove...sad ne mogu da se setim...ali valjda tako beše...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 19.05.2020. 19:31 #663250

status: user
broj poruka: 18930
Potrebno je da imas Windows x64 i potrebno je da taj disk ima GPT tabelu, jer MBR ne podrzava vise od 2TB. Nije potrebno u biosu nista u ovom slucaju.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darko777 .. 20.05.2020. 07:29 #663262

status: user
broj poruka: 262


Da Win 7.0 je 64bitni. Markovicu: moze malo objasnjenje oko GTP tabele? Kako da znam da li je HDD ima ili nema? Prvo put se susrecem sa ovim `terminologijom`.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: .. 20.05.2020. 07:36 #663263

status: user
broj poruka: 1319
Nema veze koji i koliki je disk, MBR i GPT se biraju prilikom inicijalizacije/formatiranja diska.
https://www.howtogeek.com/193669/whats-the-difference-between-gpt-and-mbr-when-partitioning-a-drive/

::
::
:: Da Win 7.0 je 64bitni. Markovicu: moze malo objasnjenje oko GTP tabele? Kako da znam da li je HDD ima ili nema? Prvo put se susrecem sa ovim `terminologijom`
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darko777 .. 20.05.2020. 07:54 #663264

status: user
broj poruka: 262
Count: bas sam malopre citao taj tekst i gledao neki video na yt. Koliko sam skapirao kada ubacim disk i krenem sa Initialize disck tu izaberem GPT opciju i on bi trebalo da se pojavi .
Naravno pod uslovom da ga uopste win prepozna.
Ma da ja ipak narucim hdd pa sta bude :) . Mislio sam da uzmem neki Hitachi HGST 6TB za podatke samo.
Nesto kao ovako:
https://www.ebay.de/itm/Hitachi-Ultrastar-7K6000-6TB-HUS726060ALE610-3-5-SATA3-128MB-7200RPM-ISE-512e-/174109797406

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 20.05.2020. 10:28 #663271

status: user
broj poruka: 18930
Ne znam koju plocu imas, ali ne bi trebalo da bude problema sa prepoznavanjem u biosu.

Nego, vezano za taj disk sa linka, rekao bih ti da se ne zaleces, nisam siguran, ali meni taj hdd deluje kao `refubrished`, iako nigde nije istaknuto, a i cena je prilicno niska za taj disk. Taj disk mi deluje kao stariji model, a plus je Enterprise, sto znaci da cena mora da bude mnooogo veca ako je disk NOV. Siguran sam 90% da je refubrished, moguce da sam prodavac to ne zna.

Pogledaj ovde komentare bas za taj model, previse je negativnih:
https://www.amazon.com/Ultrastar-7K6000-HUS726060ALE610-0F23001-Enterprise/dp/B00YA0DWS8

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darko777 .. 20.05.2020. 10:53 #663273

status: user
broj poruka: 262

Ploca je ova iz naslova gigabyte f2a68hm-s1 stara neka. Doduse, sam komp je star nesto vise od 3godine. U tom trenutku mi je bila potrebna ploca koja podzava stari win xp i kupio sam to. Tako da sada imam dual boot win xp i win7 64.
Pa ja sam se nosio misljenju da je to ipak Hitachi. Imao sam nekoliko njihovih diskova do sada i zasita su bili fenomenalni. Jedina zamerka je ta sto su malo bucniji. Znam da su pre koju godinu imali neku poplavu u potrojenju pa je dobar deo robe poplavljenj,tako neka prica. Nisam ih skoro pratio sta se desava sa njima.
Pa koji onda da uzmem od 6tb, neki wd ili mozda tochibu?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
perrakojot Ti si u problemu 20.05.2020. 11:40 #663274

status: user
broj poruka: 978



sa tom plocom,opste poznata cinjenica na netu da je ploca izbirljiva sa hardovima, ja je takodje imam,znaci pricam iz licnog iskustva,muku mucim sa njom,ultra je izbirljiva po pitanju hard diskova,do sada sam kacio na nju preko 10-15 hardova svih mogucih proizvodjaca i kapaciteta,SVI DISKOVI SU 100% ISPRAVNI,RADE U DRUGIM MASINAMA, kod mene trecinu diskova ploca ne prepoznaje uopste...sve je radjeno apdejti biosa ploce,apdejti firmvera hard diska,jednostavno ploca bira sta hoce da vidi.... najbolje vidi seagate hardove, jer svaki je prepoznala,a najlosije vidi samsung diskove-svaki drugi ne vidi... kod kupovine harda za tvoju plocu ja se nebi usudio da kupim bez da probam licno,a to je poprilicno nemoguce u tvom slucaju...pa razmisli sta ti je najbolje....
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 20.05.2020. 12:56 #663277

status: user
broj poruka: 18930
Uh, bas lose vesti, kao i uvek, Gigabyte ume i dalje da me iznenadi, ali dobro je da si napisao, da zna covek.

Ja bih zbog toga momentalno promenio plocu, ili jos bolje celu platformu ako postoji uslov. Ionako su sada precenjene te FM2 ploce.

Ali, mozda i ne mora, ima kontrolera SATA3 koliko hoces za PCIe, pa eto ti resenje.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darko777 .. 20.05.2020. 14:22 #663278

status: user
broj poruka: 262



perakojot:

Neee to nije lepo da cujem. Hmmm, nisam znao za to. Hvala za info. Ja vec imam u njemu neki Tochiba HDWD120 sata hdd od 2tb i lepo radi ne mogu da se zalim.

Markovicu je l` si mislio na ovako nesto po pitanju kontrolera:

https://www.amazon.de/QNINE-Controller-Erweiterungskarte-Systemfestplatte-Unterst%C3%BCtzung/dp/B07PJFZRRW/ref=sr_1_4?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=Kontroler+SATA+III+PCI+Express+PCIe&qid=1589975733&s=computers&sr=1-4

Znaci sustinski ja bih taj novi hdd kacio na ovaj kontroler a njega ubacim u maticnu i onda ce hdd od 6tb da radi bez problema?

Pa razmisljao sam da kupim ceo nov komp ,nije da nisam. Nego, ovaj lepo radi a jaci i brzi mi nije potreban. A ja skoro kao pre mesec dana kupio nov hladnjak za procesor i to dobar neki be quiet .Kostao me je onako bas fino .Sada cpu ne prelazi 25C plus novu memoriju od 8gb ddr3 na 2133. Rekoh ajd da ga osvezim.Steta.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 20.05.2020. 15:52 #663280

status: user
broj poruka: 18930
Vidim da radije kupujes na Amazonu nego na kp, tako da to je dobra stvar.
Ali cekaj, nemoj jos da kupujes kontroler, prvo ces videti da li ce raditi raj hard, mozda se desi da nece biti problema.

Ukoliko ti zatreba kontroler, ne znam kakav je taj QNINE, nije bas ni povoljan, ali na to sam mislio, da.

Inace, za hard, da, radije bih ti preporucio da razmotris npr. WD, sa sto duzom garancijom.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gerwen ok! 21.05.2020. 21:38 #663304

status: user
broj poruka: 1



Iskra radi 30 god dok Bosch malo jace pritisnes par puta i okrune se zupcanici ili pregori
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darko777 .. 19.06.2020. 11:43 #663740

status: user
broj poruka: 262

Cisto da javim: Posle malo duzeg cekanja i razmisljanja stigao je nov hdd od 6tb. Samo sam stavio novu veziju biosa iz 2018te i nije bilo potrebe za kontrolerom ali sam ja za svaki slucaj kupio :). Eto ako nekome budete trebala ova inf da zna sta mu je ciniti sa ovom plocom i hhd vecim od 2tb.
Uzeo sam Western Digital 6TB 256MB 3.5 inch SATA 6Gb/s 5400 RPM WD60EZAZ
tj ovaj.


https://www.amazon.de/gp/product/B07MYKZGVX/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1


Na kraju sam odlucio da cu ipak da uzmem neki novi komp jer prosto se ne isplati da ga upgrejtumjem i ovaj hdd ca da iskoristim kao skladisni hdd.
Hvala svima na savetima i pomoci.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs