Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Internet servisi, programi, prezentacije, ...
Premeštanje `cache` lokacije internet pretraživača
STRANA 1 OD 2  
imarkovic Premeštanje `cache` lokacije internet pretraživača 10.01.2021. 21:31 T67979

status: user
broj poruka: 18940
Ima o ovome dovoljno na netu, može sve da se iščeprka, ali dosta ljudi ne razmišlja o ovom rešenju, a itekako je bitno ako imamo skup SSD/NVMe, koji nema potrebe tek tako arčiti cache fajlovima koji se konstatno generišu unutar direktorijuma `C:/users/user/AppData....`. Troše bez potrebe NAND memoriju.

Meni je ovo obaveza na mom kompu, minut posla i miran sam. Ovo naravno ima smisla samo ako imate dodatni hard disk pored SSD/NVMe drajva. Napisaću uputstvo za SVE verzije Firefox-a, Chrome, Microsoft Edge i SlimJet, jer njih koristim.

Firefox
- Kucajte u `address bar` - about:config
dodajte novi stream pod nazivom `browser.cache.disk.parent_directory`.
Unutar tog stream-a upišite lokaciju za cache: `D:firefoxcache`.
Restart firefox-a i nakon sledećeg pokretanja, napraviće svoj direktorijum na datoj lokaciji.
Ovo važi za sve stare verzije, kao i najnovije verzije Firefox-a.

Chrome
- uđite u njegov direktorijum gde se nalazi `chrome.exe`, napravite od njega prečicu, idite na properties od te prečice, gde piše `C:Program Files (x86)GoogleChromeApplicationchrome.exe`.
Dodajte na kraju ` - user-data-dir=D:chrome_cache`
Ja ne koristim Chrome, pa ne znam tačnu lokaciju, mislim da je još uvek u %appdata% skrivenom dir.
Ovo je potpuno isto za EDGE.

SlimJet već ima u sebi opciju za `cache location`, tako da to već postoji.

Ovo nije moranje naravno, ali dosta pomaže pri `štednji` upisivanja na SSD.

Postoji program koji se zove `Junction box`, koji radi premeštanje keša svakog mogućeg programa, ali mnogi programi imaju opcije za to, ne mislim da je neophodno baš za sve da se podešava, već samo za one koji značajno vrše upis i često.

PS na mnogim putanjama PCberza mi je eliminisala `backslash`, tako da obratite pažnju, backslash treba da stoji posle znaka ` : `.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba Browser Cache 10.01.2021. 23:08 #667419

status: user
broj poruka: 1196
Hvala Markoviću, ovo je jako korisno.
Još kad bi neko dodao kako da sav cache ide u RAM, mislim da bi tema bila potpuna. Napisao bih ja, ali nisam baš siguran da imam sve korake i za sve browser-e. Koristim samo Waterfox.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 10.01.2021. 23:36 #667420

status: user
broj poruka: 18940
Napisi ako te mrzi, koristim Firefox Dev, ne verujem da se razlikuje u odnosu na Waterfox/Firefox.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.01.2021. 05:21 #667423

status: user
broj poruka: 4741

Pa to je sporo ako ide cache na hard, nije to to. Tako možes i ceo browser da instaliraš na hard, ali sve je to korak unazad. Ako može u RAM, a ne znam da li može, to je ok u jednom cugu dok se ne resetuje komp, a onda sve ispočetka. Bila bi fora da ide u RAM a snimi na disk pri izlasku iz browsera, ali ne verujem da je moguće. A i tu ostaje problem nasilnog izlaska kao pri nestanku struje i sl.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba RAM cache za FIrefox i derivate 11.01.2021. 07:08 #667425

status: user
broj poruka: 1196
Prvo kucati about:config u address baru.

Podesiti sledeće opcije:

browser.cache.disk.enable false

browser.cache.memory.enable true

browser.cache.memory.max_entry_size 5120000 (kod mene stoji ovaj broj, mada odluka je vaša lična kolika će mu biti vrednost)

Zatim, desni klik na bilo koje polje,

>New >Integer.

To će otvoriti dijalog gde kucate:

browser.cache.memory.capacity

pa posle toga -1 (minus 1).

Browser morate ugasiti i ponovo pokrenuti da bi Firefox primenio ove izmene.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Izi soljušn 11.01.2021. 07:53 #667426

status: user
broj poruka: 98
Rešenje je Primo RanDisk. Koristim ga već godinama, još od vremena 32bitne sedmice i osim par sitnih problema, nikad me nije iispalio.
Prvo i osnovno je da pazarite legalnu verziju u prodavnici po izboru, posle toga sve ide lako. Koristim verziju 5.5.
Browser cache, TEMP, TMP i još par stvari na Ram disk i ssd ćete poštedeti nepotrebnih upisa. Postoji opcija da se sadržaj Ram diska snimi na ssd ili hard pri gašenju Windowsa ali onda ušteda u drljanju po ssd-u pada u vodu, a i sistem će se sporije dizati i gasiti pa nema nekog smisla čekirati tu opciju.
Ako nekome treba pomoć, probaću da pomognem. To je jedan od programa koji se instalira, radi posao i lako se zaboravi da je tu negde.
Jedini problem me zadesio pre nekoliko meseci kada zbog njega Nvidia drajveri nisu hteli da se instaliraju. Problem rešen povećanjem veličine Ram diska na 2 Gb, inače je 500 Mb sasvim dovoljno u većini slučajeva.

Inače, bila je tema o ovome pre nekoliko godina pa potražite.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Sačuvaj me Bože 11.01.2021. 08:36 #667427

status: user
broj poruka: 6643
Aaaa Mare... ZAŠTO?
Ne zašto bi to radio - radili, već, ZAŠTO si uopšte kupio SSD? Ovo je kao da guraš kola, da ne bi trošio gorivo i maziva, pereš veš u loncu i kadi, da ne trošiš cikluse vešmašine.... Pa baš zato, zbog fajlova temp tipa ssd ubrzava rad, baš zato programeri i OS-a i browsera to forsiraju na ssd a na volju ti download folder... To je isto kao CCleaner i čistači na androidu (gle! tamo je sve na nandu.. ) koji `oslobađaju` memoriju od `smeća`, a u stvari uništava cikluse upisa (bezuspešno) i arči bateriju - to su fajlovi koje os i aplikacije odmah opet naprave jer tako funkcionišu.... To su saveti kakve je nekoć u Polarotoru neki samouki bradonjica delio o swap fajlu i brisanju `smeća` iz registra pod firmom strašnog ubrzanja računara...
Svak za sebe misli da je pametniji nego jeste a i da se bolje (uvek) razume u tuđ posao (programiranje), ali, retko je to ipak. Nakon 7 godina, kad se možda vidi neka ušteda u vidu smarta, današnji SSD će biti cenovno značajan kao da sada plaćaš polovan ssd od 64Gb - sad se vidi razlika u očuvanim koji još uvek `vrede` i crknutih ili loćikavih od čak 64Gb. Koje niko ni za džabe ne bi ugradio... To je sve kupljeno da crkne, ali od rada
Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 08:41 #667428

status: user
broj poruka: 18940
Nemojte da se plasite sporoce, probajte slobodno
Lako se sve vraca na default ako vam se ne svidja i to je to. @Pisko, nije da sam mislio ceo sistem da prebacim na hdd, a merak mi je da mi NAND bude 100%

Verujte da nije sporo, inace ne bih koristio. Tacnije, u teoriji jeste, ali ne primecuje se na novijim konfiguracijama.

@Neba, hvala, probacu.

@FatWarez, nekako se nisam pronasao sa RamDrive-om, nije to za mene, ne svidja mi se kako radi. A i sad tek nema sanse jer sam kupio brzu memoriju sa manjim kapacitetom.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ixtro sve to moze 11.01.2021. 09:20 #667429

status: user
broj poruka: 441
Koristim preko godinu dana ovo: https://sourceforge.net/projects/imdisk-toolkit/
i sve sto ste pomenuli moze da se napravi prilicno lako, a super brzo je :)
Glavni zahtev je meni bio da shaowplay stavim na ram i kada sacuvam da mi ne trokira racunar(padne FPS dok snima fajl i to nervira), a uz to mi ne arci SSD samo ja sam morao da stavim 32 GB rama i dodelio sam mu 10GB za sve temp foldere.

i5-8600k @ 5Ghz CM 612 PP SP120
ASUS TUF Z370-PRO GAMING
Corsair Vengeance LPX DDR4 16Gb 3200Mhz
Gigabyte GTX 1080Ti
SSD Samsung 850 EVO 500Gb
WD Black 1Tb x2 RAID-0
Ausu ROG SWIFT PG278Q
CM Storm Sirus
CM 932 Advanced & Corsair RM

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count To sa `arčenjem` 11.01.2021. 09:31 #667430

status: user
broj poruka: 1327
skupog SSDa je naj običnija glupost, svaki moderni SSD će preživeti i system i vlasnika. Evo moj najstariji SSD od pre 6-7 godina sa 27TB write još nije ni usporio a kamoli da se `potrošio`. U upotrebi je sa windows 24/7 i naravno da su svi temp, cache itd na njemu. Po istom rezonu treba ukinuti, virtual disk, virtual memory itd. ili ih prebaciti na HDD ali onda se praktično ubijaju najveće prednosti SSD-a a to je brzina.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 09:43 #667431

status: user
broj poruka: 18940
Ok, radi kako ti je volja, nista nije obaveza.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Brzina? 11.01.2021. 10:55 #667432

status: user
broj poruka: 98


Ništa ne mora, naravno. Lično i personalno volim da broj upisa bude što manji. Davno je bilo ali na običnom ssdu raspakivanje arhiva je išlo brže sa Ram diskom nego bez njega. Ništa spektakularno ali prilično osetno. Nvme piči na oko 3Gb i pretpostavljam da je sada razlika manja. Jednostavno, ima razloga za korišćenje Ram diska dok nvme interfejs ne stigne brzinu memorije.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.01.2021. 11:15 #667433

status: user
broj poruka: 4741

Bmlga, mrzi me da se bakćem. Nešto mi se čini da ssd ako je dobar podnosi sve i dugo a inače ode za dva meseca, džaba mu cinculiranje. Jedino što dl dir naravno nije na njemu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 11:36 #667434

status: user
broj poruka: 18940
@Neba, od ovih opcija sve je vec bilo podeseno, sem `browser.cache.disk.enable` koji je bio true.

Inace, mnogo mi se svidja kako su uradili novi Waterfox, pored toga sto je znatno `zivahniji` od klasicnog FF-a, takodje mnogo lepo izgleda.

@alrade, ako te je mrzelo i indexing da iskljucis, eto tebi novog SSD-a za cirka 2 meseca... Ali necemo da se mesamo Microsoft-u u posao, on zna sta radi :)

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.01.2021. 11:52 #667435

status: user
broj poruka: 4741

Mrzelo. Indexing je samo ako radiš neki veliki search često, a ne radim. Znam gde mi je šta.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 13:38 #667436

status: user
broj poruka: 18940
E pa vidis, nije. Indexing radi non-stop u pozadini, tako da onda kada pretrazis nesto, u sekundi ga nadjes.

PS za trenutak pomislih obrisan ceo forum

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.01.2021. 13:43 #667437

status: user
broj poruka: 4741

Pukla berza jer si isključio indeksiranje. Stranu na šalu, recimo da si u pravu. Al ne preteruj, za dva meseca svaki da ode zbog indeksiranja...

Ima nelogičnost, vamo u Indexing options otčekiran disk za indeksiranje a drugim putem preko properties čekirano Allow files... Pomislio bih da je bag da ne znamo da je MS bezgrešan.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 13:49 #667438

status: user
broj poruka: 18940
Neće naravno tako brzo, malo sam karikirao, ali svakako će ti napuniti daleko više TB-a.

Inače, je l neko probao da otvori pcberzu u `Palemoon`-u? Nešto ozbiljno nije u redu sa tim pretraživačem :)

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.01.2021. 13:59 #667439

status: user
broj poruka: 4741

Ja ne znam, ja sam veran Hromu. Nego evo ti jedna lepa pesmica što si, nadežno, produžio lifespan of my SSD Solid-state drive.

https://bit.ly/3ia2mdu

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 15:01 #667440

status: user
broj poruka: 18940
Hvala ti za pesmicu, nije bas po mom ukusu, ali zelim ti da ti uzivo peva, ako ti pruza zadovoljstvo, kako bi bio jos srecniji i zadovoljniji :)

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Ceo dan od 6h 11.01.2021. 15:02 #667441

status: user
broj poruka: 1327
preturam po net tražeći neke oglase i proizvode, stitine otvaranih sajtova i stranica = 99MB cahe-a, kuku mene trajaće mi SSD (MLC) sano jedno 120 godina.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.01.2021. 15:19 #667442

status: user
broj poruka: 18940
Da da, to ti mislis da je 99Mb, uopste se ne radi o tome da li je 1Mb ili 1TB...

Au bre kakvi ste tvrdoglavi, iskreno imam pametnija posla nego da objasnajvam.

Kao sto sam napisao, slobodna volja je da radite sta god zelite. Ja sam samo hteo da pomognem, ali posto ste mi ispljuvali temu, priznajem da nemam pojma sta pisem, posto je beskorisno za svakog, moze da se brise od strane Admin-a.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.01.2021. 15:21 #667443

status: user
broj poruka: 4741

Kako bre nije po ukusu, pa šta slušaš ti? Da nisi koronu navuko kad nemaš ukus, DALEKO BILO?

p.s Ok je tema, neka je.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Pljuc 11.01.2021. 16:23 #667445

status: user
broj poruka: 6643
... nije bila namera, u pravu si, ko vole` nek` izvole. Ko ne vole, nek ćuti.



Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 11.01.2021. 21:07 #667448

status: user
broj poruka: 9460
locate32 za pretragu. Preskenira jednom komp i sve posle nadjes za stotinku. Pretraga po raznim kriterijumima.
A vrlo zanimljiva opcija i pretraga kljucne reci unutar .txt dokumenta.

Koristim ovo cudo pola stoleca.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Svaka `tica svome jatu 11.01.2021. 22:21 #667450

status: user
broj poruka: 98

Lepo je što smo se složili da se uglavnom ne slažemo. Može korišćenje Ram diska da se uporedi sa guranjem automobila ne bi li se napravila ušteda a može i sa automobilom koji sa punim rezervoarom pređe nekoliko puta više kilometara od istog takvog automobila, sa sve kilometar satom koji pokazuje manje pređenih kilometara - ta stara dobra vremena Golfa dvojke sa sve bušilicom kojom se km sat fino podesi pred odlazak na autopijac u Zavidoviće.
Ako stignem, za vikend ću da probam brzine raspakivanja arhive sa i bez Ram diska pa javljam rezultate.
Donekle je vezano za temu pa bih pitao nešto u vezi browser cache-a. Mislim, tu je, koji god softver koristili za gubljenje vremena na netu, bez obzira da li je na ssd-u ili ram disku, ali...
Čemu on služi???
Ako je samo glede smanjenja protoka onda baš i nema svrhe. Brzina otvaranja stranica isto tako ne pije vodu sa sadašnjim brzinama. Možda sam ispao glup u društvu, ali čemu služi ako uopšte služi bilo čemu?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60274. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs