Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Kloniranje enkriptovanog diska
STRANA 1 OD 1
acosuper Kloniranje enkriptovanog diska 10.09.2021. 13:22 T68371

status: user
broj poruka: 1207
Pozdrav

Zanima me da li postoji alat koji moze da klonira enkriptovani hdd. U pitanju je hdd in navigacije automobila. Otkljucavanje ne dolazi u obzir jer navi nece prihvatiti disk poslije toga. Razlog kloniranja je prelazak na SSD.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Kloniranje enkriptovanog diska 10.09.2021. 13:30 #672250

status: user
broj poruka: 18940
Po meni je nemoguce klonirati hardverski kriptovan disk, ali mozda ti ovo bude od koristi:
https://www.ubackup.com/clone/clone-bitlocker-encrypted-disk-4348.html

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Pozdra
::
:: Zanima me da li postoji alat koji moze da klonira enkriptovani hdd. U pitanju je hdd in navigacije automobila. Otkljucavanje ne dolazi u obzir jer navi nece prihvatiti disk poslije toga. Razlog kloniranja je prelazak na SSD.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd evo 10.09.2021. 14:56 #672251

status: user
broj poruka: 2155


https://www.easeus.com/backup-utility/clone-encryped-hard-drive.html
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 11.09.2021. 00:04 #672257

status: user
broj poruka: 1620
Pitanje je na koji način je kriptovan, kao i da li si siguran u to da je stvarno kriptovan, ili ti particije prosto nisu čitljive nakon što si taj HDD povezao na računar?

U principu, ako disk nije zaključan, bilo koja sektor-po-sektor alatka bi trebalo da može da obavi taj posao, jer ne posmatra fajlove na disku, već ga vidi kao celinu - odnosno vidi samo nule i jedinice na pločama HDD-a, pa iste preslikava na drugi (u nekim alatima ti za tu opciju piše samo `HDD raw copy` ili `slow` i slično - samo čitaj detaljan opis, ako ga program nudi). Ovde je neophodno da drugi HDD/SSD bude najmanje iste veličine kao onaj prvi, i pripremi se da će to kloniranje možda potrajati i satima.
Mana ovakvih alatki je u tome što ih ne zanima da li su sami fajlovi čitavi, jer će na novi drajv prepisati i potencijalne loše sektore.
Npr. kod Paragon-a je to ovako: https://i.ibb.co/TH39qpq/paragon-hdd-manager.png
DriveClone ima i ovo: https://i.ibb.co/7QMT8hs/Drive-Clone.png

E sad, postavlja se pitanje oko neke druge potencijalne problematike, a to je sam sistem koji navigacija koristi, da li je novi (ili bilo koji) SSD uopšte podržan itd.
Na čemu se vrti navi? Je l` neki `proprietary` sistem ili je u pitanju neka stvar poznata smrtnicima. Koji je auto/model uređaja? Da li znaš da se neko već upuštao u slične aktivnosti?

Evo dobre polazne tačke za navi, uopšteno: https://www.gps-forums.com/
Nastavak nekadašnjeg GPSunderground foruma, koji je bio opasno dobar (ne znam da li su uspeli u potpunosti da se povrate nakon što im je `ukraden` prethodni sajt pošto mi baš dugo nije bio potreban, ali znam da sam tamo nalazio sve živo (što za `aftermarket` budževine, što za originalne sisteme proizvođača automobila).

Nevezano za trenutnu tematiku (pošto je iako malo verovatno da se u konkretnom primeru, u autu, koristi Windows OS), BitLocker kriptuje particije na disku, ne sam disk, tako da isti zasigurno može da se klonira - ostaje samo pitanje kasnijeg butovanja sa takvog diska (pomenuti HDD ID itd.), ali ako se vraća na isti HW, veL-I-K-E su šanse da bi to radilo bez problema. Probaću nekom prilikom, ali verovatno ne skoro pošto mi proba na VM-u ne igra nikakvu ulogu za takve akcije, čak i kada bih 2 drajva direktno prikačio na VM (pošto MS dozvoljava Bitlocker kriprovanje particija na VHD isključivo u slučajevima kada su u pitanju diskovi za skladištenje, ne i sistemski/boot VHD)...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Moze da se klonira enkriptovan disk 11.09.2021. 11:11 #672263

status: user
broj poruka: 7695
ali klonira se neotkljucan sa AOMEI Backupper Standard Edition,ima dosta vrsta enkripcije Verakript ,Truekript,AES hvale dosta.Recimo Bitlocker ,Ameri kazu na forumima da mogu da ga otkljucaju FBI i druge agencije,ali zvanicno ja nisam cuo da je neko otkljucao u privatnoj reziji .

https://www.ubackup.com/clone/clone-bitlocker-encrypted-disk-4348.html
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pmfrulez za softver neznam 14.09.2021. 11:49 #672295

status: user
broj poruka: 994
Ali znam za hw koji moze da isklonira sve zivo verovatno i to
Platio ga 24eur preko madjara pre par godina
Nije potrebno povezivanje sa racunarom


https://www.lc-power.com/en/product/archive/accessories-keyboards-mice-etc/lc-dock-u3-ii/

Cpu:Ryzen5 5600x+NZXT Kraken Z63
MB:B550 Aorus PRO AC
Ram:HyperX Predator 2x16GB 3600MHz
SSD1:500gb Samsung 980 PRO M.2
SSD2:2tb Adata XPG Gammix S11 PRO M.2
Case:JONSBO MOD3
PSU:Corsair RM1000x
Screen:ROG STRIX XG43VQ

:: www :: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 14.09.2021. 16:58 #672297

status: user
broj poruka: 1620
Taj hardver samo ima integrisanu opciju onoga što smo ovde i spomenuli (`sector-by-sector copy`).
U stvari, mrzi me sad da proveravam da li je to slučaj kod konkretnog uređaja, ali bilo je u prošlosti dosta sličnih stvarčica koje čak ni nisu imale integrisan HW i SW za kloniranje, već je to išlo posredstvom sistema na koji je uređaj povezan, dok je čuveno `one-touch-clone` dugme služilo samo kao prečica koja okida tamo neki softver...

Svakako, može da bude dobra stvar za one koji već hoće da imaju `docking station` za HDD/SSD, ali je u bilo kom drugom smislu bespotreban.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pmfrulez ... 14.09.2021. 23:52 #672299

status: user
broj poruka: 994
kad treba da dignes 20...30...50 sistema korisna je stvarcica svakako
4min i 6 sek kingston hyper x ssd se pokazao da najbolje radi posao ,...ostali mnogo brzi diskovi na papiru sporijerade u paru sa njim
ustedela mi ta stvarcica nenormalno mnogo vremena
samo bodes vadis bodes vadis sad se koristi ko docking station za ps5 za prosirenje dok sam na pauzi
Cpu:Ryzen5 5600x+NZXT Kraken Z63
MB:B550 Aorus PRO AC
Ram:HyperX Predator 2x16GB 3600MHz
SSD1:500gb Samsung 980 PRO M.2
SSD2:2tb Adata XPG Gammix S11 PRO M.2
Case:JONSBO MOD3
PSU:Corsair RM1000x
Screen:ROG STRIX XG43VQ

:: www :: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 15.09.2021. 08:52 #672300

status: user
broj poruka: 18940
Ako ti treba za vise od 20, imam daleko bolje resenje za tebe - Clonezilla.

Postupak je da se napravi jedan server koji ce biti u mrezi i na njemu je Clonezilla i image(ovi).
Kroz mrezu mozes preko SSH da napravis jedan golden image i njega koristis (sa mreze) za 1,2,3...5 kompova odjednom. Koristili smo ga godinama u firmi, i dalje koriste i koristice.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: kad treba da dignes 20...30...50 sistema korisna je stvarcica svakako
:: 4min i 6 sek kingston hyper x ssd se pokazao da najbolje radi posao ,...ostali mnogo brzi diskovi na papiru sporijerade u paru sa njim
:: ustedela mi ta stvarcica nenormalno mnogo vremen
:: samo bodes vadis bodes vadis sad se koristi ko docking station za ps5 za prosirenje dok sam na pauzi
:: Cpu:Ryzen5 5600x+NZXT Kraken Z6
:: MB:B550 Aorus PRO A
:: Ram:HyperX Predator 2x16GB 3600MH
:: SSD1:500gb Samsung 980 PRO M.
:: SSD2:2tb Adata XPG Gammix S11 PRO M.
:: Case:JONSBO MOD
:: PSU:Corsair RM1000
:: Screen:ROG STRIX XG43V
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Probaj i ovo vrlo je prosto ,a moze da pomogne i drugima 15.09.2021. 21:32 #672302

status: user
broj poruka: 7695
Redo Rescue: Backup and Recovery ,napravis butabilni cd/dvd ili usb ima clonezilla engine
baziran na debian-linux ,postupak je dignes Redo rescue ,na toj masini sa koje hoces
da kopiras particiju ,pa preko mreze izaberes neki komp koji je u mrezi i ima share folder i na njega saljes particiju .
Slican je postupak kao sa Acronis ,s tim sto je ovo besplatno.
https://sourceforge.net/projects/redobackup/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646100.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs