Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Testiranje SSD diskova
STRANA 1 OD 1
arogan Testiranje SSD diskova 03.06.2022. 21:15 T68700

status: user
broj poruka: 524
Baš me nešto krenulo sa diskovima. Nedavno sam postavio temu za ispitivanje običnih SATA diskova, a pre dva dana mi je pukao Windows na SSD disku(BSOD, traži reparaciju sistema).
Interesuje me da li SSD disk mogu da reklamiram u garantnom roku, dole je detaljan opis:
Konfiguracije je iz 2020., HDD je SSD 240 GB, još je u garanciji. Pošto je BIOS podešen na UEFI, podigao sasm sistem sa butabilnm flešom STELEC UEFI i odabrao program HDD Sentinel u okviru menija Diagnostic. U okviru taba SMART mi je pokazao Healt 99% pa sam posumnjao da ima makar 1 bed sektor na značajnom mestu. Međutim, na Surface testu (išao sam onaj 5-ti - Write - destruktivan) pokazao mi je sve zelene kvadradiće, zapravo u početku pokaže svetlozelene, sa ponekim malo tamnijim, a pri samom kraju testa (na primer posle 90% ima sve više tamno zelenih).
Ono što me brine je što je na tabu Performance, brzina krenula od 85 MB/s ali da je odmah počela naglo da opada tako da je na 8-om GB pala na oko 9 MB/s, i do 220 GB je držalo tu brzinu, da bi posle toga naglo pao na 5 MB/s i tako držao do kraja (240 GB).

Danas sam pozajmio nov nekorišćen SSD disk od 500 GB da ga proverim na istom računaru isti test (Write - destruktivan), krenuto je sa 85 MB/s i grafik brzine je idealno ravan sve do 55 GB, kada je naglo pao na 40 MB/s i tako je držao sve do 430 GB, nije baš ravan grafik nego malo krzav. Na 430 GB je naglo pala brzina na 9MB s i tako je ostala do kraja, s tim što je taj deo grafikona mnogo manje krzav, skoro pa ravan. Istovremeno, na tabu Surface scan, isto počinje svetlo zelenim kvadratićima (činim se baš na prvih 10% kad je brzina bila stabilna na 85 MB/s, zatim, sledećih 80%ima mešano tamno i svetlo zeleno (otprilike kada je bio krzava brina 40 MB/s, a poslednji deo, manji od 10% je mešavina tamnozelenih i crnih kvadratića, otprilike kada je brzina pri kraju pala na 9 MB/s.

Na osnovu naprd navedenog, da li ovaj prvi SSD mogu da reklamiram u garantnom roku (ima 99% Health), ali ne zbog tih 99% nego što je pukao Windows i što mu se brzina upisa na testu odmah smanji sa 85 na 9 MB/s)
Odakle ti tamnozeeni i crni kvadratići, kada se oni pojave čekiranje tog polja traje mnogo mnogo duže nego kada čekira svetlozeleni ...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Obrisi mu particije 03.06.2022. 21:33 #675704

status: user
broj poruka: 9369
I instaliraj svez sistem. Ako je i dalje spor, reklamiraj ga.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

I7-10700KF/32GB/B460M/RTX3060/250GB/550W/Dell S2721DGFA

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Testiranje SSD diskova 04.06.2022. 09:07 #675705

status: user
broj poruka: 1319
Nisi napisao koji SSD i na kojoj ploči. Posle tog testa moraš da pogledaš i SMART, tek tu ćeš videti neke detalje. Drugo, 500GB disk je samo 465GB kada se formatira u windows-u, sa 430GB zauzetosti već je u zoni kada opada brzina
Treće, gde si video te brzine ? neki benchmark ?
Ps. Da nijemožda na SATA 2 ?


Ryzen R7 3700x. Asus Prime x470 Pro. Arctic Liquid Freezer II 360, 2x8GB Kingston 3600MHz, Asus Rog Rx 570 oc, Samsung 970 evo plus (500GB), Samsung 970 evo (250GB, Adata nvme 1TB,.

:: Baš me nešto krenulo sa diskovima. Nedavno sam postavio temu za ispitivanje običnih SATA diskova, a pre dva dana mi je pukao Windows na SSD disku(BSOD, traži reparaciju sistema)
:: Interesuje me da li SSD disk mogu da reklamiram u garantnom roku, dole je detaljan opis
:: Konfiguracije je iz 2020., HDD je SSD 240 GB, još je u garanciji. Pošto je BIOS podešen na UEFI, podigao sasm sistem sa butabilnm flešom STELEC UEFI i odabrao program HDD Sentinel u okviru menija Diagnostic. U okviru taba SMART mi je pokazao Healt 99% pa sam posumnjao da ima makar 1 bed sektor na značajnom mestu. Međutim, na Surface testu (išao sam onaj 5-ti - Write - destruktivan) pokazao mi je sve zelene kvadradiće, zapravo u početku pokaže svetlozelene, sa ponekim malo tamnijim, a pri samom kraju testa (na primer posle 90% ima sve više tamno zelenih)
:: Ono što me brine je što je na tabu Performance, brzina krenula od 85 MB/s ali da je odmah počela naglo da opada tako da je na 8-om GB pala na oko 9 MB/s, i do 220 GB je držalo tu brzinu, da bi posle toga naglo pao na 5 MB/s i tako držao do kraja (240 GB)
::
:: Danas sam pozajmio nov nekorišćen SSD disk od 500 GB da ga proverim na istom računaru isti test (Write - destruktivan), krenuto je sa 85 MB/s i grafik brzine je idealno ravan sve do 55 GB, kada je naglo pao na 40 MB/s i tako je držao sve do 430 GB, nije baš ravan grafik nego malo krzav. Na 430 GB je naglo pala brzina na 9MB s i tako je ostala do kraja, s tim što je taj deo grafikona mnogo manje krzav, skoro pa ravan. Istovremeno, na tabu Surface scan, isto počinje svetlo zelenim kvadratićima (činim se baš na prvih 10% kad je brzina bila stabilna na 85 MB/s, zatim, sledećih 80%ima mešano tamno i svetlo zeleno (otprilike kada je bio krzava brina 40 MB/s, a poslednji deo, manji od 10% je mešavina tamnozelenih i crnih kvadratića, otprilike kada je brzina pri kraju pala na 9 MB/s
::
:: Na osnovu naprd navedenog, da li ovaj prvi SSD mogu da reklamiram u garantnom roku (ima 99% Health), ali ne zbog tih 99% nego što je pukao Windows i što mu se brzina upisa na testu odmah smanji sa 85 na 9 MB/s
:: Odakle ti tamnozeeni i crni kvadratići, kada se oni pojave čekiranje tog polja traje mnogo mnogo duže nego kada čekira svetlozeleni ...
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 04.06.2022. 23:17 #675711

status: user
broj poruka: 4222
Zamjeni sata kabl. Progledaćeš.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re 05.06.2022. 01:29 #675713

status: user
broj poruka: 9369
Jes, vala. To prvo!

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

I7-10700KF/32GB/B460M/RTX3060/250GB/550W/Dell S2721DGFA

:: Zamjeni sata kabl. Progledaćeš.
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 05.06.2022. 06:45 #675714

status: user
broj poruka: 4739

Ako je išta očigledno, to je da nisu diskovi problem nego kabl ili kontroler.
Mada ovolika opterećenost brojkama postaje loš drug.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ne znam koji je Windows u pitanju 05.06.2022. 08:17 #675716

status: user
broj poruka: 7694
ali ako je Win10 ,Win11 oni koriste GPT za particije i master boot record ,GPT kopira na vise mesta master boot record i particijske seme i pravi bekap ,sto znaci ako jedno omane nece drugo .To je prednost u odnosu na MBR stariji sistem koji ima ogranicenje ,jer upisuje master boot record i particijsku semu na samo jednom mestu i ima ogranicenje u pogledu velicine particije,tako da ne verujem da je neispravan SSD.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Probaj 05.06.2022. 08:43 #675717

status: user
broj poruka: 1043
Svoj ssd na drugom računaru, vidi kako se ponaša, pošto već volis brojeve i testove i na tom računaru ih odradi

Izrotiraj kablove isto, da budes miran i sa te strane

Ali ako tebi brljavi kod čistog diska, formatiranog, novog ili starog, spremi se da menjaš napajanje ili plocu ili celu platformu

Neće te stvari rešiti ni partition magic ni disk cleanup ni noćne more sa 99% health ili kockicama u boji.

Ili radi kako treba ili sa malim usporenjem koje možeš da tolerišeš u radu ali opet da ne čuvaš tu podatke neke bitne i da čekaš da crkne skroz.

Mozda je glupo ali ja sam na par ploča nailazio na situaciju da moraš portove na ploči da zauzimaš po redu, npr prvi ostaviš preskočen I pokušaš sa dvojkom, ili ne vidi disk uopšte ili nesto zeza.




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Sledeći koraci, posle odmora .... 05.06.2022. 09:17 #675718

status: user
broj poruka: 524
Nema druge, probaću oba harda na drugoj ploči slično godište, kada mi drug dođe sa odmora(ja nemam drugi računar sličnog godišta).
Zameniću i SATA kabl i SATA port na ploči, mada ne volim da otvaram previše mašinu zbog garantnog roka.
Zanimljivo, običan SATA disk, Seagate Baracuda 500 GB na toj ploči lepo se skenira HDD Sentinelom, sve svetlozelena polja i brzina oko 65 MB/s u celom intervalu.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Koja je ploča tu 05.06.2022. 10:28 #675719

status: user
broj poruka: 1043
Procesor i napajanje?

Ma kakav garantni rok te muci poklopac na kućištu kablovi vise na sve strane, jedino je nalepnica na kućištu mogla da ti remeti nesto a to si vec odradio




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 05.06.2022. 17:47 #675722

status: user
broj poruka: 4222
Svaki ssd od 240GB koji ima manju brzinu transfera od 65 MB/s na tesnom uzorku od 28 GB mješanih malih i velikih fajlova je bio neispravan. Kako je Kingston a400/s37 240 gb bio problematičan sa starim firmware-om, tako su sada problematični a data su 630, 650 i 750, dok tih problema nema na su 800. Isto kao kod crucial bx500 koji su sasvim solidan, dok kod svih drugih modela ima problema u brzini transfera. Intenso 240 gb neću ni da spominjemo, kao ni Kingston nvs. Otpad koji nikada ne bi trebao doći do krajnjih korisnika.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Sledeći koraci, posle odmora .... 07.06.2022. 07:46 #675733

status: user
broj poruka: 18930
Ako ne voliš da je otvaraš previše, ti je onda otvori malo

Teško da je problem kabl, a još teže fizički sata port na ploči... Kada je nešto do kabla, komunikacije, obično se to beleži fino u smart-u, ali ne sprečava operativnost diska (nikad).
Jednostavno ubaci drugi disk, pa testiraj sa njim, vidi šta se dešava, pa onda vrati taj Kingston, pa isto probaj sa njim.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Nema druge, probaću oba harda na drugoj ploči slično godište, kada mi drug dođe sa odmora(ja nemam drugi računar sličnog godišta).
:: Zameniću i SATA kabl i SATA port na ploči, mada ne volim da otvaram previše mašinu zbog garantnog roka
:: Zanimljivo, običan SATA disk, Seagate Baracuda 500 GB na toj ploči lepo se skenira HDD Sentinelom, sve svetlozelena polja i brzina oko 65 MB/s u celom intervalu
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs