Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Instaliranje Win10 na Samsung 980
STRANA 1 OD 1
Tvister Instaliranje Win10 na Samsung 980 09.10.2022. 11:53 T68789

status: user
broj poruka: 4

Vremešna je konfiguracija, može se reći i prastara, I7 920 na Gygabite GA-EX58-UD3R (rev. 1.6) matičnoj.

Radi solidno i klincu za eksperimetisanje i neke osnovne stvari sasvim dovoljna ali je naravno vreme pregazilo HDD koji je usko grlo pa sam hteo malo da ubrzam. Kupio sam NVMe M.2 Samsung 980, ubacio ga u PCI slot preko adapter kartice i sistem je uredno prepoznao.

Hteo sam da podignem clean Win10 ali mi na početku instalacije izbaci poruku `ensure that the disk controller is enabled in bios` i instalacija ne prolazi.

U BIOS-u je setovan ANCI mod i to nije rešilo problem.

Može li nešto još da se pokuša u BIOS-u? Ili je poslednja opcija dizanje preko Clover boot-a (ako je i to moguće uopšte?)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Instaliranje Win10 na Samsung 980 10.10.2022. 01:58 #676842

status: user
broj poruka: 1261
Trebalo je prvo da se informišeš pre nabavke tog SSD-a ali šta je tu je. Hajde da pokušam detaljno da pojasnim. Ukoliko je u pitanju običan 980 onda je to PCIe 3.0 varijanta. Ukoliko je pak 980 Pro onda je PCIe 4.0 u pitanju. Kako god okreneš tvoja ploča poseduje PCIe 2.0 standard tako da ni sa jednim od ova dva nećeš imati maksimalne sekvencijalne brzine jer si ograničen na 2GB/s maksimalnog protoka. U principu to i ne treba toliko da te brine jer sekvencijalne brzine za sistem i programe ne znače skoro ništa. Najbitnije su one male brzine kod random čitanja i upisa sitnih fajlova. One ni na PCIe 4.0 konekciji kod ovih SSD-ova ne prelaze par stotina MB/s tako da te brzina PCIe 2.0 magistrale ne ograničava da uživaš u vrhunski odzivnom sistemskom SSD-u. E sad tužna vest, ono što te ipak ograničava je da taj SSD nikako neće moći da bude butabilan na toj ploči. Razlog je jednostavan, skoro ni jedan današnji SSD nema OpROM koji bi ga učinio butabilnim na pločama bez UEFI BIOS-a. Pomenuti SSD-ovi mogu biti butabilni jedino uz UEFI Bios koji ima podršku za NVMe standard, a to imaju skoro sve ploče u poslednjih 6-7 godina. Pisao sam pre 5 godina opširnu temu kako osposobiti stare ploče za M.2 PCIe NVMe SSD-ove ali mislim da u ovom slučaju to ne može da ti pomogne. Prelistaj pa vidi ali mislim da sa tom pločom nemaš mogućnosti. https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=65354&forid=11&katid=2

Da sumiram, nema toga u BIOS-u što možeš da uradiš da 980 postane butabilan jer prosto taj BIOS nema NVMe module. Ako ikako možeš da ih ubaciš pomoću onog tutorijala to ti je jedini način.

E sad, bolja bi ti opcija bila da si uzeo neki SATA Samsung SSD, recimo 870 Evo, i rešio bi se svih muka. Ako baš ne želiš da se odrekneš te 980-ke koju si kupio onda ti je jedina opcija da ga koristiš kao sekundarni SSD. Kupiš recimo jedan SATA SSD za sistem a na 980-ku izmestiš sve sistemsko što može (PageFile, Temp foldere, itd) i tako bar malo ubrzaš celu priču sa SATA SSD-om. Takođe na 980-ku instaliraš i najbitnije programe ili šta već koristiš pa i tu dobiješ bolji odziv. Mada realno i sam SATA SSD bi ti toliko ubrzao tu mašinu da ti ova akrobacija ne bi toliko ni trebala ali eto postoji i ta opcija. Što je najluđe ta ploča ima 6 SATA3 konektora na ICH10R kontroleru i svi podržavaju RAID tako da bi mogao dobar i brz SSD RAID0 niz da se napravi. Sve u skladu sa potrebama i mogućnostima naravno... ali eto i to da pomenem kao potencijalnu varijantu.

A što se tiče Clover-a možda bi i moglo to da radi iako nije tome namenjen. Njega smestiš na neki drugi drajv pa targetuješ 980-ku sa Win10 recimo. To moraš probati da bi se uverio. Zaista ne znam da li bi to radilo.

Intel i7 12700, Asus TUF Gaming H670 Pro, G.Skill Ripjaws 64GB 4400MHz, Zotac RTX 3070, AOC 24 1080p 144Hz, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung 980 Pro 1TB (PCIe 4.0 NVMe, Win11), Crucial P5 2TB (PCIe 3.0 NVMe), Sata HDD Storage 9TB

::
:: Vremešna je konfiguracija, može se reći i prastara, I7 920 na Gygabite GA-EX58-UD3R (rev. 1.6) matičnoj.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Mislim da nikako neće butovati sistem sa tog 980 pro 10.10.2022. 08:26 #676847

status: user
broj poruka: 1043
Na toj ploci

Uzmi ssd 870 evo i uživaj. A ako ti znaci imaj na toj staroj masini storage na nvme :)

Zameni to i adapter za neki veliki ssd ili dva sistem storage i uzivaj tako


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Tvister Eh... 10.10.2022. 08:53 #676848

status: user
broj poruka: 4
@srdoch

Prvo, hvala na ovako iscrpnom i stručnom odgovoru. Tema na kojoj si pisao opširno je zlata vredna za ovakve entuzijaste poput mene, stvarno doktorski napisana do sitnih detalja, kapa dole.

Ne obratih pažnju baš na te sitne detalje oko 980 kad sam je kupovao mada sam je manje uzeo kao neko prelazno rešenje za ovu prastaru mašinu i njeno ubrzavanje a više kao neki rezervni ili čak glavni modul za nešto što će doći.

Ovo budženje BIOS-a koje si opisao da bi eventualno 980 proradio kao sistemski nemam nešto volje da se igram jer me i najobičniji upgrade BIOS-a (zvanični sa GIGABYTE sajta) zezao zbog veličine fajla tako da verujem da bi mi ovo tek pravilo cirkus.

Kakva bi bila situacija sa Gigabyte GA-Z68XP-UD3 pločom pošto vidim da ona ima mSata konektor na sebi + je Gen.3 PCI Express?



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Ne moze boot opet 10.10.2022. 09:33 #676850

status: user
broj poruka: 1043

Koju god da naterujes da radi moras modovan bios


https://winraid.level1techs.com/t/request-nvme-support-for-gigabyte-z68xp-ud3/35489/2

Vidi ovo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
liman Re: Eh... 10.10.2022. 18:43 #676872

status: user
broj poruka: 808
Koliko se secam
Iz starog biosa se moraju neke, nebitne, stvari izbaciti da bi se napravilo mesta za nove!
Ja sam to uradio na nekoliko masina i sve su radile!
Naravno sve po detaljnom i genijalnom uputstvu koje je srdoch napisao...

Turbofolk will die very soon...!



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ne znam sto se zaebavas sa tim stvarima,gubis vreme bez veze 10.10.2022. 20:03 #676875

status: user
broj poruka: 7700
Imas AM4 plocu sa NVME novu za 5-6 soma i uzmi isto nov Ryzen 3 1200 za 9 soma .Nemoj samo da uzimas Athlon X4 970 AM4 koji ne podrzava NVME preko PCIE .Mislim
imas M2 slot ,ali ce ti onda brzine biti kao kod obicnog SSD-a.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Eh... 10.10.2022. 20:14 #676876

status: user
broj poruka: 1261
Nema na čemu i hvala na lepim rečima zaista. Zadovoljstvo mi je podeliti znanje i pomoći nekom.

Samsung 980-ka svakako neće da se baci tako da si miran i za budućnost.

Što se tiče GA-Z68XP-UD3 ploče ni tu nemaš sreće. Mora se uraditi ubacivanje NVMe modula u BIOS, ukoliko je moguće. Pritom i ta ploča je PCIe gen2 kao i X58, provereno. Tek od IvyBridge platforme, tj. Z77 čipseta je krenuo PCIe gen3 ali kao što sam pomenuo i ranije to te ne ograničava da koristiš 980-ku i na Gen2 pločama. A ovaj mSata nema veze sa M.2 konektorom tako da ti ni to ne pomaže. Fizički su različiti i nisu kompatibilni uopšte. Uz to mSata, kao što mu i ime kaže, podržava samo SATA protokol. U principu sa obe ploče si osuđen na isto. Najjednostavnija varijanta bi ti bila da nađeš negde na netu gotov već modovan BIOS i skineš ga. Sve se posle svede na najobičnije flešovanje. Jedino što moraš voditi računa da BIOS bude tačno za tu ploču i za tu reviziju. Kod Gigabyte-a su nazivi ploča vrlo slični, često sa samo jednim drugačijim slovom, pa obrati pažnju i na to jer u suprotnom neće raditi, tj sjebaćeš BIOS, što i nije tako strašno jer obe ploče imaju DualBIOS pa je situacija lako rešiva ako pogrešiš.

Zaključak je da ako te dve ploče mogu da se moduju za NVMe onda sigurno već postoji neko ko je to odradio i na tebi je samo da nađeš njihove modifikovane BIOS-e i flešuješ ih kod sebe.

:: @srdoc
::
:: Prvo, hvala na ovako iscrpnom i stručnom odgovoru. Tema na kojoj si pisao opširno je zlata vredna za ovakve entuzijaste poput mene, stvarno doktorski napisana do sitnih detalja, kapa dole.
::
:: Ne obratih pažnju baš na te sitne detalje oko 980 kad sam je kupovao mada sam je manje uzeo kao neko prelazno rešenje za ovu prastaru mašinu i njeno ubrzavanje a više kao neki rezervni ili čak glavni modul za nešto što će doći.
::
:: Ovo budženje BIOS-a koje si opisao da bi eventualno 980 proradio kao sistemski nemam nešto volje da se igram jer me i najobičniji upgrade BIOS-a (zvanični sa GIGABYTE sajta) zezao zbog veličine fajla tako da verujem da bi mi ovo tek pravilo cirkus.
::
:: Kakva bi bila situacija sa Gigabyte GA-Z68XP-UD3 pločom pošto vidim da ona ima mSata konektor na sebi + je Gen.3 PCI Express?
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646130.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs